За да предпазим автомобила си от сняг трябва да изберем ден с идеални за измиване условия. Тогава да изплакнем автомобила и да нанесем шампоан за кола. И накрая да избършем, подсушим добре с микрофибърна кърпа и нанесем вакса или защитен продукт.
Необходими инструменти, за да предпазим автомобила си от сняг
- Маркуч
- Шампоан за кола
- Две кофи
- Ръкавица за миене
- Минимум 10 микрофибърни кърпи
- Продукт за вакса/уплътнител
1. Трябва да изберем ден с идеални условия за миене
Типичният зимен ден създава проблеми при миенето без предпазни мерки. Измиването на автомобила при температура под нулата може да накара ключалките или вратите да замръзнат. Намерете ден с условия над 0°C, със слаб или никакъв вятър. По този начин ще се предотвратите образуването на водни петна, както и преждевременното изсъхване на сапунената вода. Ден с частична до пълна слънчева светлина помага за добрата видимост. Това ще ви позволи да видите всички несъвършенства по външното покритие.
2. Съображения за предварителното почистване, за да предпазим автомобила си от сняг
Подгответе инструментите си преди почистването. Препоръчваме използването на система за измиване с две кофи за всяка зимна работа по дитейлинг. Използвайте едната кофа за чиста вода, а другата – за мръсна вода за изплакване. Така ще избегнете повторното нанасяне на солта или замърсяванията върху екстериора.
3. Да изплакнем автомобила
Преди да приложите каквито и да било почистващи препарати, изплакнете автомобила, като го пръснете отгоре надолу с маркуч. Тази процедура има две цели:
1. Тя отстранява леките замърсявания и прах, които причиняват повреди при търкането в следващите стъпки.
2. Тя спомага за отмиване на корозионната, задържаща се сол.
Не се притеснявайте за упорити замърсявания при тази стъпка; сапунът в следващата стъпка ще се справи с тях. Докато сте извадили маркуча, помислете за пръскане на ходовата част на автомобила. Долната част на автомобила поема основната тежест на солта и снежните пръски. Тази задържащата се сол с времето ще разяде метала. Ходовата част е проблемна зона за пръскане, но дори бързото изплакване помага за отстраняване на натрупванията. Ако не можете да стигнете лесно до тази зона, помислете за поставяне на градинска пръскачка под автомобила или за посещение на традиционна автомивка.
4. Да нанесем автомобилен шампоан и да избършем, за да предпазим автомобила си от сняг
След като приключите с първоначалното изплакване, нанесете шампоан за автомобили. Потопете ръкавицата си за миене в определената кофа с чиста вода и избършете областта на покрива. Продължете надолу по екстериора, като работите от горе на долу. Така мръсните течове няма да капят върху предварително почистените повърхности.
Използвайте минимален натиск. Шампоанът за автомобили трябва да свърши по-голямата част от работата вместо вас, като премахне упоритата мръсотия. Ако се затруднявате с отстраняването на замърсяванията, въздържайте се от търкане със сила. Вместо това нанесете допълнително почистващо средство и го оставете да подейства за минута-две. Докато продължавате да почиствате, често изплаквайте и навлажнявайте ръкавицата за миене.
Боята на автомобила е зоната, върху която се обръща най-голямо внимание при почистването, но валежите и пътната сол достигат до всички външни повърхности. Насочете се към често пренебрегвани области като подкалника, капачката на газовата уредба и дръжките на вратите за цялостно почистване. Шампоанът за кола с неутрално Ph – Body Clean е чудесен избор за измиване на колата, когато искаме да предпазим автомобила си от сняг.
5. Трябва да подсушим добре с микрофибърна кърпа
След като външната част е напълно почистена, продължете с избърсването със суха микрофибърна кърпа. Извършвайте дълги движения назад и напред или от страна на страна. Избягвайте да използвате кръгови движения – те могат да доведат до появата на водни петна и ивици върху току-що почистения екстериор.
Задържащата се вода не само причинява грозни водни петна – тя има потенциала да замръзне в ключалките на вратите ви. И двата фактора правят тази стъпка изключително важна и изискваща правилна грижа и внимание.
6. Задължително трябва да нанесем вакса или препарат за покриитие, за да предпазим автомобила си от сняг
Нищо не пречи на солта, снега и другите отпадъци да замърсят току-що почистения ви екстериор. Препоръчваме ви да предприемете допълнителна стъпка за защита с вакса или уплътнител. Тези продукти осигуряват временна защита на вашата боя срещу всичко, което външният свят хвърля върху нея.
Нанесете вакса или синтетичен уплътнител върху купето. Те временно ще защитят вашия екстериор и ще подпомогнат бъдещите усилия за почистване. Това е така, защото боклуците, снегът и солта няма да полепват лесно по повърхността. Всеки от восъчните и синтетичните продукти има съответните предимства, а изборът им се свежда до предпочитанията на потребителя.
Допълнителни съвети, за да предпазим автомобила си от сняг
Зимата е тежък период за поддържането на автомобилите. Ето няколко допълнителни съвета за това как най-добре да защитите автомобила си през най-студените месеци на годината:
- Рутинното миене е от решаващо значение, за да предпазим автомобила си от сняг
Отделянето на дни за миене може да е предизвикателство, но редовното изплакване на автомобила е от решаващо значение. Колкото повече време пътната сол полепва по автомобила ви, толкова по-вероятно е тя да доведе до корозия и повреди. Миенето веднъж на седмица или две ще допринесе много за поддържането на боята, прозрачното покритие, изпускателната система, спирачните и газовите тръбопроводи и ходовата част.
- Следете за налягането в гумите!
Гумите са подложени на натоварване през цялата година, а резките температурни промени през зимата им влияят. С понижаването на температурите въздухът в гумата се компресира, което води до понижаване на налягането под препоръчаните стойности на PSI. Уверете се, че гумите ви остават близо до или на препоръчителния PSI – това ще подобри общата безопасност и горивната ефективност.
- Зимните гуми може да са разумна инвестиция.
Сезонните гуми за сняг наистина осигуряват по-добро управление и спиране. Стабилното управление си заслужава разходите, ако живеете в мразовит район. За да предпазим автомобила си от сняг, обмислете закупуването на зимни гуми. Те ще ви помогнат при сблъсквате със сняг, киша или лед.
- Следете състоянието на акумулатора си.
Акумулаторът на автомобила е от решаващо значение за почти всяка механична функция. Студеното зимно време натоварва този компонент и понякога може да доведе до бърза загуба на мощност. Батериите работят чрез електрохимична реакция, която изпраща енергийни сигнали до крайните устройства, задвижвайки механичните функции. Тази химическа реакция обаче се забавя в студеното време – температурите на замръзване намаляват мощността на акумулатора с около 30-60 %. Внимавайте за възрастта и здравината на акумулатора си, за да сте сигурни, че няма да имате нужда от неочаквано теглене.