Автомобилните гуми и джанти са една от най-сложните части за почистване и поддръжка във времето. Сложността на дизайна на джантата означава, че трябва да положите допълнителни усилия, за да почистите всеки ъгъл докато не светне. Естествено, гумите натрупват мръсотия много по-бързо от всички останали забележими части на автомобила и често са решаващият фактор за измиване му.
Защо трябва да почиствате автомобилните гуми и джанти?
Автомобилни гуми и джанти са едни от най-видимите и привличащи вниманието части на автомобила. Ако ги оставите неизмити седмици наред, автомобилът ви ще изглежда мръсен и захабен. Като правило трябва да миете колелата си заедно с останалите части на каросерията на автомобила на всеки две седмици. По този начин ще запазите техния бляскав и нов вид и ще можете винаги ще се гордеете с външния вид на автомобила си.
Поддържането на колелата на автомобила чисти има и ползи за ефективността и безопасността. Натрупването на мръсотия и отломки в и между спирачните дискове може да намали тяхната реакция и да увеличи спирачния път. Редовното им почистване помага да се предотвратят тези проблеми и ви дава възможност да откриете други проблеми, които биха могли да възникнат, като пукнатини и огъвания на дисковете или джантите, или повреда на гумата.
Чистото колело е по-издръжливо колело. Мръсотията и спирачният прах нанасят щети с течение на времето. Последиците често не са видими в началото. Вашите автомобилни гуми и джанти ще служат по-дълго, ще запазят вида си и ще предотвратят по-нататъшни повреди, ако се почистват редовно и старателно.
Оборудване, необходимо за почистване на автомобилни джанти и гуми
За да измиете джантите на автомобила си, първо отделете достатъчно време за процеса. Няма смисъл да свършите само половината работа! Измиването на едно колело може да отнеме до 15 минути в зависимост от това колко е замърсено и колко голям или сложен е дизайнът му.
Оборудването, което ви е необходимо, включва:
Кофа – всяка голяма кофа за смесване на вода и почистващ разтвор е подходяща.
Четка за колела – специално разработените четки ще влязат в кътчетата на колелото.
Препарат за почистване на гуми – използва се, за да придаде на гумите чисто нов вид и да им придаде защитно покритие.
Препарат за почистване на джанти – замърсяването на джантите може да бъде трудно за почистване. Този разтвор ще премахне упоритата мръсотия.
Маркуч или миялна машина под налягане – използва се за изплакване на колелата и отстраняване на останалата мръсотия.
Кърпи от микрофибър – използвайте ги, за да подсушите колелата и да предотвратите появата на водни петна.
Как да почистим автомобилните гуми и джанти?
Уверете се, че гумите са хладни – Изключете двигателя на автомобила, преди да се приближите до гумите. Автомобилните гуми могат да станат изключително горещи, особено след дълги пътувания или продължително излагане на слънце, и могат да се окажат опасни за здравето. Горещите гуми могат също така да изсушат почистващия разтвор по-бързо от предвиденото и да ви оставят с лоши резултати.
Изплакнете възможно най-голямо количество свободно замърсяване с вода – Отстранете със струя вода свободното замърсяване и по-големите буци отломки. Това също така ще омекоти мръсотията, която в противен случай би се задържала още по-силно върху колелото.
Нанесете почистващ препарат за колела – Почистващите разтвори се предлагат като спрей, пяна или като класическа бутилка с капачка. Следвайте инструкциите върху бутилката. Някои от тях изискват да се смесят с вода или да се нанесат директно върху повърхността. Почистващите препарати за колела често се произвеждат специално за джантите или за гумата на самото колело. Ако разполагате и с двете, ще постигнете най-пълни резултати.
Изплакнете почистващия разтвор – Измийте колелото още веднъж с маркуч или машина под налягане, за да отстраните почистващия разтвор и всички останали замърсявания от автомобилните гуми и джанти.
Подсушете автомобилните гуми и джанти – Използвайте кърпа от микрофибър, за да подсушите водата и почистващия разтвор, като се уверите, че сте отстранили евентуални водни петна.
Нанесете защитен слой – Разтворът за защита на колелата осигурява здрава бариера срещу замърсяванията, като запазва колелата ви по-дълго време чисти. Те могат да имат и допълнителното предимство да улеснят почистването на колелата следващия път. Те могат да имат и допълнителното преимущество и да направят почистването на колелата следващия път много по-лесно.
Прочетете също:
Как да почистим спирачния прах от гумите на автомобила?
Ръководство за пролетно почистване на автомобила
Грешки при миенето на автомобилните колела
Собствениците на автомобили нерядко допускат основни грешки при миенето на колелата на автомобила си. Грешката, която отнема най-много време, е да измиете каросерията на автомобила преди колелата. Винаги мийте първо колелата. Почистването на колелата е особено мръсна работа и ако първо измиете каросерията, почти сигурно е, че ще пръснете много мръсна вода обратно върху чистата боя.
Второ, старайте се да не прекалявате с почистването. Оставете почистващите препарати да свършат работата си и вместо това търкайте възможно най-малко, за да намалите вероятността от поява на микродраскотини. В много други ръководства ще ви бъде казано да използвате и четка за зъби – а това наистина не е необходимо, тъй като тя е твърде малка, за да свърши някаква смислена работа, и просто ще ви загуби времето.
Винаги започвайте миенето с чисти инструменти и кърпа. Отстранете мръсотията от оборудването си от последното измиване, ако искате да постигнете възможно най-добри резултати. И накрая, придържайте се към подсушаването на колелата с кърпа от микрофибър, а не с кухненска кърпа или гъба. Нуждаете се от кърпа, която да абсорбира водата, а не да размазва мръсната вода наоколо, и точно затова използваме кърпи от микрофибър.